Види твердої палітурки

Тверда палітурка — цупка, захисна обкладинка книжки, виготовлена з покритого матерією картону, що з’єднана за допомогою форзаців з книжковим блоком.
Існує багато варіантів виконання твердої палітурки. Вони можуть відрізнятися формою корінця (прямий, або круглений), формою кутів(з прямими кутами та закругленими кутами), можуть мати канти і бути без кантів. Детальніше про назви елементів книги можна ознайомитись на “схемі книги” .
В залежності від конструкції та матеріалів, виділяють п’ять основних типів твердої палітурки.
Розпочнемо з найрозповсюдженішого.

Тип 7. Суцільнокрита

Найпопулярніший та найросповсюдженіший на даний час тип твердої палітурки.

Картонні боковини та відстав обклеюються одним  цільним покривним матеріалом.
Залежно від матеріалу покриття картонної основи, ділиться на
підтипи:

- тип 7Т та 7Б

Зовнішнім покриттям є тканина, балакрон, баладек або інший штучний матеріал, що імітує шкіру або тканину, а також шкіра. Зазвичай зображення на таку обкладинку наноситься тисненням фольгою, блінтовим тисненням без фольги або спеціальними фарбами трафаретним способом друку.

- тип 7БЦ

Зовнішнім покриттям є папір з нанесеним на нього офсетним чи цифровим способом зображенням. Для підвищення зносостійкості зазвичай папір додатково ламінують матовою чи глянцевою плівкою.

Тип 5. Складена палітурка

Корінець та картонні боковинки книги покриваються різними матеріалами. Спочатку одним покривним матеріалом з’єднуються картонні боковинки та корінець (найчастіше це тканина). Потім картонні боковинки покриваються іншим покривним матеріалом (папір, тканина, баладек, балакрон, шкіра і т.п).
Тканинний матеріал корінця підвищує міцність та зносостійкість книги. Зображення на нього найчастіше наноситься за допомогою  тиснення фольгою.
Однак такий вид палітурки є технологічно складнішим ніж тип 7 і відповідно більш собівартісним.

Тип 6. Суцільна палітурка з однієї деталі

Гнучка, з’єднується з блоком лише форзацами. Виготовляється з картону, палітурного матеріалу на паперовій або нетканій основі, чи пластикату. За конструкцією така палітурка нагадує м’яку обкладинку,  але з блоком з’єднується не у корінці, а за допомогою форзаців.

Тип 8. Складена палітурка із накладними боковинами і накладним корінцем

Спочатку корінець з відставом вкривається покривним матеріалом із загином зверху та знизу. Окремо покриваються іншим покривним матеріалом картонні сторонки із загином з чотирьох боків. Після сторонки приклеюються до блоку.

Тип 9. Складена палітурка з накладними боковинами і обкантованим корінцем.

Не має відстава, покривний матеріал корінця приклеюється безпосередньо до корінця книжкового блоку. Поверх приклеюються попередньо обклеєні іншим покривним матеріалом сторонки.
Застосовується дуже рідко.